Linux/iptables: Difference between revisions
< Linux
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 47: | Line 47: | ||
|- | |- | ||
|RETURN | |RETURN | ||
|- | |||
|MASQUERADE | |||
|} | |} | ||
|} | |} |
Revision as of 17:26, 4 December 2023
|
|
---|
Basics
sudo iptables CHAINRULE [-j target]
raspi wifi to ethernet
- rc.local
- iptables --table nat --append POSTROUTING --out-interface wlan0 -j MASQUERADE
- iptables --append FORWARD --in-interface eth0 -j ACCEPT