AI Development Tools: Difference between revisions
Appearance
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 4: | Line 4: | ||
!Name | !Name | ||
!Type | !Type | ||
!Investor | !Investor/Owner | ||
! | !Related | ||
|- | |- | ||
| colspan="4" style="background-color:#f8f4ea" | '''IDE''' | | colspan="4" style="background-color:#f8f4ea" | '''IDE''' | ||
| Line 16: | Line 16: | ||
|Cursor | |Cursor | ||
| | | | ||
|OpenAI | |||
|VS Code fork | |||
|- | |||
|Windsurf | |||
| | | | ||
|OpenAI | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Bolt | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Lovable | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Base44 | ||
| | | | ||
| | | | ||
Revision as of 20:38, 23 July 2025
Tools
| Name | Type | Investor/Owner | Related |
|---|---|---|---|
| IDE | |||
| Github Copilot | |||
| Cursor | OpenAI | VS Code fork | |
| Windsurf | OpenAI | ||
| Bolt | |||
| Lovable | |||
| Base44 | |||
| Replit | |||
| Amazon Kiro | |||
| Terminal | |||
| Aider | Terminal | ||
| Claude Code | Terminal | ||
| Workflow automation | |||
| n8n | Workflow automation | ||
| Graphics | |||
| lovart | Graphics | ||