AI Development Tools: Difference between revisions
Appearance
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
== Tools == | == Tools == | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable sortable" | ||
|+ | |+ | ||
! | ! | ||
| Line 6: | Line 6: | ||
! | ! | ||
! | ! | ||
|- | |||
| colspan="4" | '''IDE''' | |||
|- | |- | ||
|Github Copilot | |Github Copilot | ||
| Line 18: | Line 20: | ||
|- | |- | ||
|Windsurf | |Windsurf | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 36: | Line 43: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
| colspan="4" |'''Terminal''' | |||
|- | |- | ||
|Aider | |Aider | ||
|Terminal | |||
| | | | ||
| | |||
|- | |||
|Claude Code | |||
|Terminal | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="4" |'''Workflow automation''' | |||
|- | |||
|n8n | |||
|Workflow automation | |||
| | | | ||
| | | | ||
Revision as of 20:22, 23 July 2025
Tools
| Type | |||
|---|---|---|---|
| IDE | |||
| Github Copilot | |||
| Cursor | |||
| Windsurf | |||
| Lovable | |||
| Replit | |||
| Amazon Kiro | |||
| Terminal | |||
| Aider | Terminal | ||
| Claude Code | Terminal | ||
| Workflow automation | |||
| n8n | Workflow automation | ||