Fuel Energy Density: Difference between revisions
Appearance
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 40: | Line 40: | ||
|13.6 kWh/kg | |13.6 kWh/kg | ||
|7.7 kWh/L | |7.7 kWh/L | ||
|- | |||
|Wood | |||
| | |||
|5.0 kWh/kg | |||
| | |||
|} | |} | ||
Revision as of 20:26, 12 October 2023
| Fuel | Density | Specific Energy | Energy Density |
|---|---|---|---|
| Ethanol | 800g/L | 8.3 kWh/kg | 6.6 kWh/L |
| Methanol | 5.4 kWh/kg | 4.3 kWh/L | |
| Gasoline | 720g/L | 12.8 kWh/kg | 9.5 kWh/L |
| Gasoline E10 | 12.0 kWh/kg | 9.2 kWh/L | |
| Diesel | 820g/L | 12.6 kWh/kg | 10.7 kWh/L |
| LPG propane | 13.7 kWh/kg | 7.0 kWh/L | |
| LPG butane | 13.6 kWh/kg | 7.7 kWh/L | |
| Wood | 5.0 kWh/kg |