Fuel Energy Density: Difference between revisions
Appearance
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 42: | Line 42: | ||
|1.73€/L | |1.73€/L | ||
|0.160€/kWh | |0.160€/kWh | ||
|- | |||
|Heating oil | |||
| | |||
|12.3 kWh/kg | |||
|10.3 kWh/L | |||
|1.18€/L | |||
|0.114€/kWh | |||
|- | |- | ||
|LPG propane | |LPG propane | ||
| Line 57: | Line 64: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Natural gas | |||
| | | | ||
|14.8 kWh/kg | |||
|10.1 kWh/L | |||
| | | | ||
| | |0.096€/kWh | ||
|- | |- | ||
|Wood | |Wood | ||
Revision as of 20:37, 12 October 2023
| Fuel | Density | Specific Energy | Energy Density | Price | Price / kWh |
|---|---|---|---|---|---|
| Ethanol | 800g/L | 8.3 kWh/kg | 6.6 kWh/L | 1.55€/L | 0.234€/kWh |
| Methanol | 5.4 kWh/kg | 4.3 kWh/L | |||
| Gasoline | 720g/L | 12.8 kWh/kg | 9.5 kWh/L | 1.80€/L+ | 0.189€/kWh+ |
| Gasoline E10 | 12.0 kWh/kg | 9.2 kWh/L | 1.75€/L | 0.190€/kWh | |
| Diesel | 820g/L | 12.6 kWh/kg | 10.7 kWh/L | 1.73€/L | 0.160€/kWh |
| Heating oil | 12.3 kWh/kg | 10.3 kWh/L | 1.18€/L | 0.114€/kWh | |
| LPG propane | 13.7 kWh/kg | 7.0 kWh/L | |||
| LPG butane | 13.6 kWh/kg | 7.7 kWh/L | |||
| Natural gas | 14.8 kWh/kg | 10.1 kWh/L | 0.096€/kWh | ||
| Wood | 5.0 kWh/kg | ||||
| Wood pellets (15kg bag) | 5.0 kWh/kg | 0.46€/kg | 0.092€/kWh |